Filipinet të mbrojnë me forcë territorin, thotë presidenti pas tensioneve me Kinën

Azia

Filipinet të mbrojnë me forcë territorin, thotë presidenti pas tensioneve me Kinën

Më: 18 maj 2024 Në ora: 08:22
Ferdinand Marcos Jr

Presidenti i Filipineve Ferdinand Marcos Jr tha të shtunën se vendi “do të mbrojë fuqishëm atë që është e jona”, në një referencë të fshehtë të tensioneve në rritje me Kinën mbi mosmarrëveshjet detare.

Sjellja kundër ndërhyrësve që nuk respektojnë integritetin territorial të Filipineve do të udhëhiqet nga ligji dhe përgjegjësia si një anëtar i komunitetit ndërkombëtar që respekton rregullat, tha Marcos në një fjalim para kadetëve ushtarakë të diplomuar.

“Kundër ndërhyrësve që kanë mosrespektuar integritetin tonë territorial, ne do të mbrojmë me forcë atë që është e jona”, tha Marcos, raporton Reuters.

Ai nuk i identifikoi ndërhyrësit, por Manila dhe Pekini kanë qenë në përshkallëzimin e përplasjeve në Detin e Kinës Jugore, duke përfshirë përdorimin e topave të ujit nga Kina që rezultuan në lëndime dhe dëmtime materiale, një lazer të shkallës ushtarake drejtuar anijeve filipinase dhe atë që Filipinet e quajnë “Manovra të rrezikshme” në rrugën ujore të diskutueshme.

Kina pretendon pothuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore, një kanal për 3 trilion dollarë (mbi 2 trilion e gjysmë euro) në tregtinë vjetore të anijeve, duke përfshirë pjesët e pretenduara nga Filipinet, Brunei, Malajzia, Tajvani dhe Vietnami.

Një vendim i vitit 2016 nga Gjykata e Përhershme e Arbitrazhit zbuloi se pretendimet gjithëpërfshirëse të Kinës nuk kanë bazë ligjore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat