Partia Komuniste e Vietnamit emëron ministrin e Sigurisë Publike si president të shtetit

Azia

Partia Komuniste e Vietnamit emëron ministrin e Sigurisë Publike si president të shtetit

Më: 19 maj 2024 Në ora: 09:46
Foto ilustrim

Partia Komuniste e Vietnamit ka emëruar ministrin e Sigurisë Publike, To Lam, si president të shtetit, tha qeveria të shtunën, dhe gjithashtu emëroi një kryetar të ri të parlamentit në një riorganizim të madh të lidershipit.

Në mënyrë të paprecedentë për një komb njëpartiak të njohur dikur për politikën e tij të qëndrueshme, dy presidentë shtetesh dhe një kryetar parlamenti kanë dhënë dorëheqjen në më pak se 18 muaj, të gjitha për “gabim” të paspecifikuar në mes të një fushate të madhe kundër ryshfetit që po shqetëson investitorët e huaj për shkak të efektit të tij frikshëm në burokraci.

Pas miratimit nga parlamenti, i cili mund të vijë javën e ardhshme, gjenerali Lam, 66 vjeç, do të zëvendësojë Vo Van Thuong, i cili dha dorëheqjen në mars pasi u akuzua për shkelje të rregullave të partisë, pak më shumë se një vit pas emërimit të tij.

Lam do të mbajë detyrën e ministrit të Policisë edhe pasi të zgjidhet si president i shtetit, sipas Bui Van Cuong, sekretari i përgjithshëm i parlamentit.

“Byroja Politike nuk ka emëruar një Ministër të ri të Sigurisë Publike dhe për këtë arsye Asambleja Kombëtare nuk do të votojë për shkarkimin e këtij posti gjatë sesionit të saj të ardhshëm”, tha Cuong në një konferencë për shtyp të dielën, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat