LIVE: Zbulohet vendndodhja e saktë e vendit të rrëzimit të helikopterit, por ende pa detaje për fatin e presidentit iranian!

Azia

LIVE: Zbulohet vendndodhja e saktë e vendit të rrëzimit të helikopterit, por ende pa detaje për fatin e presidentit iranian!

Nga: Bota sot Më: 19 maj 2024 Në ora: 18:16 Përditësuar në ora: 22:58 më 19.05.2024
Një imazh nga një video e IRIB nëpërmjet agjencisë Tasnim tregon Presidentin iranian Ebrahim Raisi në një helikopter në Iran më 19 Maj. IRIB nëpërmjet agjencisë Tasnim News.

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, i cili është zhdukur në malet e Iranit pas përplasjes së helikopterit pranë kufirit me Azerbajxhanin, është një protagonist i linjës së ashpër që ka qenë figurë e rëndësishëme viteve të fundit në kthimin e Iranit drejt besimeve dogmatike të revolucionarëve themelues të Republikës Islamike.

Një mbështetës i vlerave thellësisht konservatore në frontin e brendshëm, në aspektin e politikës së jashtme, Raisi gjithashtu krijoi një qëndrim gjithnjë e më agresiv.

Nën vëzhgimin e tij Teherani zgjodhi të nisë sulmin e tij të fundit të paprecedentë me raketa dhe dronë kundër Izraelit duke sjellë të dy vendet në konflikt të drejtpërdrejtë e të hapur për herë të parë.

Ndërsa ai u zgjodh president në qershor 2021, duke e prezantuar veten si njeriu më i mirë për të luftuar korrupsionin dhe problemet ekonomike të Iranit, Raisi kishte zënë prej kohësh poste të rëndësishme në Iran, përfshirë rolin kyç të supozuar në të ashtuquajturin Komiteti i Vdekjes përgjegjës për ekzekutimin e mijëra të burgosurve në vitet 1980. Një pretendim të tillë ai e ka mohuar, shkruan The Guardian.

​Zyrtari iranian: Përplasja e helikopterit ishte "jo e rëndë"

Zyrtarët iranianë kanë kontaktuar dy persona në të njëjtin helikopter me presidentin Ebrahim Raisi që u rrëzua sot, tha zëvendëspresidenti iranian për çështje ekzekutive Mohsen Mansouri për agjencinë e gjysmë-zyrtare të lajmeve iraniane FARS, transmeton CNN.

Për shkak se zyrtarët kontaktuan "disa herë" me një pasagjer dhe një anëtar të ekuipazhit të fluturimit menjëherë pas rrëzimit, "duket se incidenti nuk ishte i rëndë," tha Mansouri.

Tre helikopterë po fluturonin në të njëjtën rrugë përpara se dy të humbnin kontaktin me helikopterin e Raisit, tha Mansouri.

"Ministria e Komunikacioneve dhe agjencitë e tjera të sigurisë kanë identifikuar zonën e incidentit brenda një rrezeje prej 2 kilometrash. Për shkak të kushteve të motit, qasja në zonë është sfiduese," tha ai.

​Turqia do të ndihmojë Iranin për gjetjen e helikopterit të rrëzuar

Irani ka kërkuar ndihmë nga Turqia në kërkimin e helikopterit të rrëzuar të presidentit iranian Ebrahim Raisi, tha të dielën ministria turke e menaxhimit të fatkeqësive dhe emergjencave.

Irani kërkoi një helikopter kërkimi dhe shpëtimi për shikimin e natës, tha ministria.

Turqia po dërgon gjithashtu gjashtë automjete dhe 32 personel alpinistë të kërkim-shpëtimit në Iran, sipas ministrisë.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan shkroi në rrjetin X, se qeveria e tij "po e ndjek incidentin nga afër, në kontakt dhe koordinim të plotë me autoritetet iraniane". /CNN

​Zyrtarët iranianë zbulojnë vendndodhjen e saktë të vendit të rrëzimit të helikopterit

Ekuipazhet ushtarake po shkojnë drejt vendndodhjes së saktë të vendit të rrëzimit të helikopterit që mbante presidentin iranian Ebrahim Raisi, tha një komandant ushtarak në rajon, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve IRNA.

Një sinjal u mor nga helikopteri dhe telefoni celular i një prej anëtarëve të ekuipazhit në vendin e rrëzimit.

Sipas komandantit të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike për provincën e Azerbajxhanit Lindor, ku ndodhi përplasja.

"Forcat ushtarake po shkojnë drejt vendndodhjes dhe shpresojnë të kenë ndonjë lajm të mirë," tha komandanti.

​SHBA monitoron zhvillimet në rrëzimin e helikopterit të presidentit iranian

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi të dielën se po monitoron nga afër zhvillimet në lidhje me rrëzimin e helikopterit ku përfshihej presidenti iranian Ebrahim Raisi, i cili thuhet se bëri një "ulje të vështirë".

"Ne po ndjekim nga afër raportet për një ulje të mundshme të një helikopteri në Iran që mbante presidentin dhe ministrin e Jashtëm iranian. Nuk kemi asnjë koment të mëtejshëm për momentin," tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev shprehu shqetësim serioz lidhur me uljen emergjente të helikopterit që mbante Raisi dhe delegacionin e tij.

Sot, pas takimit me presidentin e Republikës Islamike të Iranit, Ibrahim Raisi, u shqetësuam seriozisht nga lajmi se helikopteri që transportonte delegacionin e lartë bëri ulje emergjente në Iran. Lutjet tona drejtuar Zotit të Madhërishëm janë me presidentin Ibrahim Raisi dhe delegacioni i tij shoqërues, si një vend fqinj, mik dhe vëllazëror, Republika e Azerbajxhanit është e gatshme të ofrojë të gjitha llojet e mbështetjes”, tha Aliyev në X.

Ministria e Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite gjithashtu lëshoi një deklaratë, duke thënë: “Qeveria e Mbretërisë së Arabisë Saudite po ndjek me shqetësim të madh atë që qarkulloi në media në lidhje me helikopterin që mbante Shkëlqesinë e Tij Ebrahim Raisi, President i Republikës Islamike të Iranit, dhe delegacioni që shoqëron Presidentin.”

Helikopteri që transportonte Raisin thuhet se bëri një ulje të vështirë për shkak të kushteve atmosferike ndërsa kthehej nga një ceremoni përurimi e digës në kufirin me Azerbajxhanin.

Gjysmëhëna e Kuqe iraniane njoftoi më parë se "përplasja" ndodhi midis Kaleybar dhe Varzaqan. Ministri i Brendshëm iranian Ahmad Vahidi theksoi se ekipet e shpëtimit nuk kishin arritur ende në zonë.

Zëvendësguvernatori i Azerbajxhanit Lindor Jabbarali Zakiri deklaroi se dy nga tre helikopterët në karvanin e Raisit ishin ulur, ndërsa njëri ishte rrëzuar.

U raportua se helikopteri që transportonte Raisi përfshinte disa zyrtarë, përfshirë ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian.

U raportua se u gjet më pas u mohua! Kontradikta për helikopterin e presidentit iranian që u rrëzua

Në lidhje me ngjarjen e rëndë të rrëzimit të helikopterit të presidentit iranian, ka shumë kontradikta.

Së fundmi u raportua se është gjetur helikopteri i rrëzuar i presidentit Ebrahim Raisi.

Agjencia e lajmeve Reuters citoi median shtetërore të thoshte se helikopteri i Ebrahim Raisit u zbulua nga ekipet e kërkimit dhe shpëtimit.f

Nuk ka dhënë detaje se ku është gjetur, apo nëse janë gjetur ndonjë të mbijetuar.Por pak çaste më vonë, Gjysmëhëna e Kuqe e Iranit e mohoi lajmin.

Reagon Udhëheqësi Suprem i Iranit: Populli të mos shqetësohet, s’duhet të ndërpriten punët e vendit

Udhëheqësi suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei në një takim publik që pati shprehu shqetësimin për zhdukjen e helikopterit me të cilin udhëtonte presidenti Iranian Ebrahim Reisi.

Ai tha se të gjithë qytetarët iranianë duhet të jenë të qetë dhe të mos shqetësohen në mënyrë që puna e institucioneve shtetërore të mos ndalojë.

Shpresojmë që Zoti ta kthejë presidentin e nderuar dhe shokët e tij në krahët e kombit – tha ai – Të gjithë duhet të luten për shëndetin e këtij grupi punonjësish publikë. Kombi iranian nuk duhet të shqetësohet, nuk do të ketë ndërprerje në punët e vendit”- u shpreh Khamenei.

Për të bërë të mundur gjetjen e helikopterit të zhdukur me të cilin udhëtonte presidenti iranian, janë angazhuar dhjetëra ekipe shpëtimi.

Presidenti i Azerbajxhanit ofron mbështetje pas rrëzimit të helikopterit të presidentit iranian pranë kufirit

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev tha se vendi i tij është gati të ofrojë mbështetje pasi një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi u rrëzua të dielën në një provincë të largët malore pranë kufirit midis dy vendeve, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Agjencia shtetërore iraniane e lajmeve Press TV raportoi se Raisi dhe Aliyev përuruan një projekt dige në kufi të dielën, përpara rrëzimit në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit. Një pjesë e kufirit verior të provincës ndahet me Azerbajxhanin.

Sot, pasi i dhamë lamtumirën miqësore Presidentit të Republikës Islamike të Iranit, Ebrahim Raisi, ne u shqetësuam thellësisht nga lajmi i një helikopteri që mbante delegacionin e lartë që u ul në Iran”, tha Aliyev në një postim në X.

"Lutjet tona drejtuar Allahut të Plotfuqishëm janë me Presidentin Ebrahim Raisi dhe delegacionin që e shoqëron. Si një fqinj, mik dhe vend vëlla, Republika e Azerbajxhanit është e gatshme të ofrojë çdo ndihmë të nevojshme."

Asnjë përditësim për presidentin iranian pas rrëzimit të helikopterit, thotë zëdhënësi i qeverisë

Nga: M.H.

Sipas zëdhënësit të qeverisë iraniane Ali Bahadori Jahromi, ekipet e shpëtimit nuk kanë arritur në vendin e rrëzimit të një helikopteri që mbante presidentin iranian Ebrahim Raisi dhe ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe nuk kanë asnjë informacion mbi statusin e tyre.

Në një prononcim për X, Jahromi tha se ekipet e shpëtimit "po përjetojnë kushte të vështira dhe të ndërlikuara" dhe pranoi se është "e drejta e njerëzve dhe mediave që të jenë të vetëdijshëm për lajmet më të fundit në lidhje me aksidentin me helikopterin e presidentit, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Por sipas koordinatave për vendin e aksidentit dhe kushtet e motit, nuk ka asnjë lajm të ri deri më tani”.

Priten detaje tjera të japen.

Ministri i Shëndetësisë i Iranit thotë se vendi i përplasjes është i vështirë për t'u aksesuar për shkak të mjegullës

Nga: M.H.

Vendi ku u rrëzua një helikopter me presidentin iranian Ebrahim Raisi të dielën është shumë me mjegull, duke e bërë të vështirë kërkimin e shpëtimtarëve, sipas ministrit iranian të Shëndetësisë Bahram Eynollahi.

"Ne kemi ngritur objekte trajtimi. Tani jemi në zonë dhe të gjitha forcat e shpëtimit janë të zënë me kërkimin," tha Eynollahi në TV shtetëror të dielën. "Ne kemi vendosur të gjitha objektet mjekësore, duke përfshirë mjekësinë urgjente, kirurgjinë dhe ambulancën”, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Ushtria iraniane ka qenë në zonën e rrëzimit që kur u raportua për herë të parë, tha shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, Mohammad Bagheri.

"Të gjitha objektet, pajisjet dhe kapacitetet e ushtrisë, të (Gardës Revolucionare Islamike) dhe komandës së policisë po përdoren për të ofruar ndihmë dhe kërkim për helikopterin e presidentit dhe shokëve të tij," tha Bagheri.

Forcat e armatosura po hetojnë gjithashtu burimin e rrëzimit, tha ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat