Ministri i Shëndetësisë i Iranit thotë se vendi i përplasjes është i vështirë për t'u aksesuar për shkak të mjegullës

Azia

Ministri i Shëndetësisë i Iranit thotë se vendi i përplasjes është i vështirë për t'u aksesuar për shkak të mjegullës

Nga: M.H. Më: 19 maj 2024 Në ora: 18:53
Foto nga vendi i ngjarjes

Vendi ku u rrëzua një helikopter me presidentin iranian Ebrahim Raisi të dielën është shumë me mjegull, duke e bërë të vështirë kërkimin e shpëtimtarëve, sipas ministrit iranian të Shëndetësisë Bahram Eynollahi.

"Ne kemi ngritur objekte trajtimi. Tani jemi në zonë dhe të gjitha forcat e shpëtimit janë të zënë me kërkimin," tha Eynollahi në TV shtetëror të dielën. "Ne kemi vendosur të gjitha objektet mjekësore, duke përfshirë mjekësinë urgjente, kirurgjinë dhe ambulancën”, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Ushtria iraniane ka qenë në zonën e rrëzimit që kur u raportua për herë të parë, tha shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, Mohammad Bagheri.

"Të gjitha objektet, pajisjet dhe kapacitetet e ushtrisë, të (Gardës Revolucionare Islamike) dhe komandës së policisë po përdoren për të ofruar ndihmë dhe kërkim për helikopterin e presidentit dhe shokëve të tij," tha Bagheri.

Forcat e armatosura po hetojnë gjithashtu burimin e rrëzimit, tha ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat