Presidenti i Azerbajxhanit ofron mbështetje pas rrëzimit të helikopterit të presidentit iranian pranë kufirit

Azia

Presidenti i Azerbajxhanit ofron mbështetje pas rrëzimit të helikopterit të presidentit iranian pranë kufirit

Nga: M.H. Më: 19 maj 2024 Në ora: 19:22
Ilham Aliyev

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev tha se vendi i tij është gati të ofrojë mbështetje pasi një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi u rrëzua të dielën në një provincë të largët malore pranë kufirit midis dy vendeve, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Agjencia shtetërore iraniane e lajmeve Press TV raportoi se Raisi dhe Aliyev përuruan një projekt dige në kufi të dielën, përpara rrëzimit në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit. Një pjesë e kufirit verior të provincës ndahet me Azerbajxhanin.

Sot, pasi i dhamë lamtumirën miqësore Presidentit të Republikës Islamike të Iranit, Ebrahim Raisi, ne u shqetësuam thellësisht nga lajmi i një helikopteri që mbante delegacionin e lartë që u ul në Iran”, tha Aliyev në një postim në X.

"Lutjet tona drejtuar Allahut të Plotfuqishëm janë me Presidentin Ebrahim Raisi dhe delegacionin që e shoqëron. Si një fqinj, mik dhe vend vëlla, Republika e Azerbajxhanit është e gatshme të ofrojë çdo ndihmë të nevojshme."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat