Presidenti i Iranit Raisi vdiq - Bild thotë: “Ai ishte ‘kasapi i Teheranit’”

Azia

Presidenti i Iranit Raisi vdiq - Bild thotë: “Ai ishte ‘kasapi i Teheranit’”

Më: 20 maj 2024 Në ora: 09:57
Të dielën, Ebrahim Raisi inauguroi një projekt rrugësh dhe digash në lumin Aras në Azerbajxhan - në udhëtimin e kthimit, helikopteri i tij zhduket.

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi (63 vjeç), i cili ishte një ndër mbështetësit kryesorë të terrorizmit në botë, ka vdekur. Një përfaqësues i qeverisë iraniane konfirmoi të hënën se Raisi humbi jetën në një aksident me helikopter në Iran. Mediat shtetërore gjithashtu njoftuan vdekjen e Ministrit të Jashtëm, Hossein Amirabdollahian (60 vjeç). Kush ishte Raisi, i cili erdhi në pushtet në vitin 2017 përmes zgjedhjeve jo të vërteta dhe që nga atëherë shërbente si ndihmësi kryesor i Lart-Mullahut Ali Khamenei (85 vjeç)? Në opozitën iraniane, Raisi ishte i njohur me një emër tjetër: "Mishelësi i Teheranit". Raisi gjithashtu konsiderohej një hardliner brenda sistemit të pushtetit në Iran. Si të gjithë funksionarët kryesorë të regjimit, ai kishte gjak në duart e tij: në 1988, si zëvendës prokuror i përgjithshëm, ai ishte i përfshirë në ekzekutime masive, ku u vranë një numër katërshifror i të burgosurve politikë. OKB-ja e akuzoi atë për "krime kundër njerëzimit".

Ai ishte konsideruar si protezhu i Lartë "Udhëheqësit të Revolucionit" Khamenei dhe, sipas spekulimeve, mund të bëhej pasardhësi i tij. Për të shtuar mbi këtë, ai gjithashtu mbahej si pasardhës i drejtpërdrejtë i profetit islamik Muhamed, duke rrjedhur nga një familje klerikësh.

Që kur mori detyrën, revolta në vend u shtuan: gjithnjë e më shumë iranianë janë të mërzitur nga teokracia (qeverisja nga perëndia) dhe kërkojnë lirinë e tyre, edhe nën rrezikun e jetës së tyre. Protestat shpërthejnë vazhdimisht, si për shembull kur gratë arrestohen dhe torturohen sepse rezistojnë detyrimin për të mbajtur shami dhe tregojnë flokët e tyre. Vetëm në 2022, të paktën 200 protestues u vranë nga policia e moralit, dhe që atëherë ka pasur shumë më shumë protesta të ngjashme.

Nën udhëheqjen e Raisit, Gardat Revolucionare, ushtria e milicive të Iranit, gjithashtu zgjeruan ndikimin e tyre në të gjithë Lindjen e Mesme - fillimisht të favorizuar nga pagesat nga Perëndimi në këmbim të garancisë që Irani nuk do të ndërtonte bombën atomike.

Image
Majtas Lideri Suprem Ali Khamenei, djathtas Presidenti Ebrahim Raisi. Në mur: paraardhësi i Khameneit, Ajatollah Ruhollah Khomeini.

Kjo marrëveshje konsiderohet si e dështuar - dhe Irani kontrollon milicitë në Irak, në Jemen, në Liban, Siri dhe territoret palestineze. Që nga lufta e Gazës, raketa nga të gjitha këto vende kanë fluturuar drejt Izraelit. Në natën e 13-të deri në 14 Prill, Irani sulmoi shtetin hebre, të cilin ai betohet të shkatërrojë. Me 300 raketa, dronë dhe raketa kryqëzuese nga Irani dhe milicitë e ndërmjetësve ( "Proxies").

Sulmi dështoi në përgjithësi: Izraeli dhe aleatët e tij mundën të prishin shumicën e projektilëve. Vdekja e Raisit është një goditje e rëndë për regjimin iranian. Dhe shkakton gëzim të madh në opozitën iraniane. Aktivistja iraniane Masih Alinejad shkroi në X (Twitter):

"Pse të fsheh ndjenjat e mia, ndërkohë që shumë të rinj iranianë, veçanërisht gratë që u plagosën gjatë revoltave, ndajnë video ku kërcejnë nga gëzimi për vdekjen e tij? (...) Ne iranianët do të luftojmë për lirinë, demokracinë dhe dinjitetin tonë, deri në ditën kur do të çlirohemi nga Khamenei dhe diktatura e tij fetare."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat