Vdekja e presidentit, Irani shpall pesë ditë zie kombëtare

Azia

Vdekja e presidentit, Irani shpall pesë ditë zie kombëtare

Më: 20 maj 2024 Në ora: 10:29
Ebrahim Raisi

Irani ka shpallur pesë ditë zie kombëtare, pas vdekjes së presidentit të vendit.

Gjithashtu edhe Libani shpalli të hënën tre ditë zie kombëtare për presidentin dhe ministrin e jashtëm iranian, të cilët u vranë pas rrëzimit të helikopterit pranë kufirit me Azerbajxhanin.

Autoritetet iraniane konfirmuan mëngjesin e kësaj të hëne se presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm kanë vdekur, pasi ekipet arritën të gjejnë helikopterin që ishte rrëzuar.

Raisi po shkonte për në qytetin e Tabrizit, në veriperëndim të Iranit, pasi u kthye nga një zonë kufitare Iran-Azerbajxhan, sipas mediave lokale. Kërkimet kanë vijuar dhe gjatë natës në gjetjen e helikopterit të aksidentuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat