Pesë të vrarë në sulmet izraelite në Libanin jugor

Azia

Pesë të vrarë në sulmet izraelite në Libanin jugor

Më: 20 maj 2024 Në ora: 23:23
Foto ilustrim

Të paktën pesë persona, përfshirë katër luftëtarë të Hezbollahut, u vranë të hënën në sulmet izraelite në Libanin jugor, tha një burim i afërt me grupin dhe mediat shtetërore.

Hezbollahu, aleat i Hamasit, ka shkëmbyer zjarrin e përditshëm ndërkufitar me forcat izraelite që nga sulmi i grupit palestinez më 7 tetor në Izraelin jugor që shkaktoi luftën në Gaza.

Një luftëtar i Hezbollahut u vra gjithashtu të hënën në një sulm në Sirinë fqinje për të cilën fajësohet Izraeli, tha një burim i veçantë nga grupi për AFP.

Lëvizja myslimane shiite tha se pesë nga luftëtarët e saj, përfshirë dy nga Naqura, ishin vrarë, pa dhënë detaje se ku dhe kur kishin vdekur.

Agjencia Kombëtare e Lajmeve e Libanit (NNA) më vonë raportoi “një martir dhe një të plagosur” pasi një “sulm ajror armik shënjestroi një motoçikletë” në fshatin Mansouri pranë bregdetit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat