UNRWA: Asnjë vend nuk është më i sigurt në Gaza

Azia

UNRWA: Asnjë vend nuk është më i sigurt në Gaza

Më: 27 maj 2024 Në ora: 13:04
Foto ilustrim

UNRWA, agjencia kryesore e Kombeve të Bashkuara për refugjatët palestinezë, nuk është e informuar nëse sulmi vdekjeprurës i Izraelit në qytetin jugor të Gazës, Rafah, dëmtoi ndonjë nga ndërtesat e agjencisë ose vrau ndonjë nga punonjësit e saj, tha zëdhënësja Juliette Touma për CNN të hënën.

Agjencia ka 13,000 anëtarë të stafit që punojnë në Gaza, shumica e të cilëve janë zhvendosur dhe po strehohen në disa vende.

“Asnjë vend nuk është i sigurt në Gaza dhe askush nuk është i sigurt në Gaza duke përfshirë punonjësit e ndihmës,” tha Touma.

Të paktën 35 persona u vranë në një sulm izraelit në Tal Al Sultan të Rafah mbrëmë, sipas autoriteteve shëndetësore të Gazës. Izraeli tha se vrau dy komandantë të Hamasit në sulm duke përdorur “municione precize” dhe po shqyrton incidentin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat