Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Azia

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Më: 27 maj 2024 Në ora: 18:28
Rafah

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka dhënë një deklaratë mbrëmjen e kaluar lidhur me sulmin në Rafah, që la të vrarë të paktën 45 persona.

Sipas tij, sulmet izraelit në atë pjesë ishin “gabim tragjik”.

Në anën tjetër në fjalimin e mbajtur sot në parlamentin izraelit, ai u zotua se do të fillojnë hetimet lidhur me këto sulme.

“Në Rafah, tashmë kemi evakuuar rreth një milion banorë dhe pavarësisht përpjekjeve tona më të mirë për të mos i dëmtuar civilët, për fat të keq kanë ndodhur gabime teknike gjatë mbrëmjes së kaluar”, shtoi Netanyahu

Ndryshe nga sulmet izraelit në Rafah kanë humbur jetën të paktën 45 persona, përfshirë gra dhe fëmijë, ku sulmet ajrore izraelite kishin për cak kampin e palestinezëve të zhvendosur në jug të qytetit të Gazës, Rafah.

Pamjet nga vendi i ngjarjes shfaqin shpërthimet të fuqishme si dhe zjarr që shkatërronte gjithçka.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat