Hong Kongu arreston gjashtë persona për kryengritje sipas Ligjit të ri të Sigurisë

Azia

Hong Kongu arreston gjashtë persona për kryengritje sipas Ligjit të ri të Sigurisë

Më: 28 maj 2024 Në ora: 15:03
Foto ilustrim

Policia e Sigurisë Kombëtare të Hong Kongut arrestoi gjashtë persona në të gjithë qytetin të martën sipas një ligji të ri sigurie për qëllime të dyshuara rebele, duke përfshirë një avokat pro-demokracisë tashmë pas hekurave.

Sekretari i Sigurisë, Chris Tang, u tha gazetarëve se të gjashtit ishin të dyshuar për përdorimin e një faqeje në Facebook për të “mbrojtur urrejtjen” kundër qeverive në Hong Kong dhe Kinë, të cilat rimorën kontrollin e ish-kolonisë britanike në 1997, dhe kundër gjyqësorit.

Ai tha se një nga të arrestuarit ishte Chow Hang-tung, një avokat i shquar dhe aktivist pro-demokracisë, i cili është ndaluar që nga shtatori 2021 në një burg të grave të sigurisë maksimale.

Këto ishin arrestimet e para sipas një grupi të ri ligjesh të sigurisë kombëtare që u miratuan nga legjislatura pro-Pekinit të qytetit në mars, pavarësisht kritikave ndërkombëtare nga vendet, përfshirë ShBA-në, se ato mund të dëmtonin kredencialet e qendrës financiare ndërkombëtare të Hong Kongut, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat