Forcat irakiane të sigurisë vrasin udhëheqësin e lartë të ISIS në një operacion brenda territorit sirian

Azia

Forcat irakiane të sigurisë vrasin udhëheqësin e lartë të ISIS në një operacion brenda territorit sirian

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 06:55
Foto ilustrim

Shërbimi i Sigurisë Kombëtare i Irakut (INSS) njoftoi se forcat e tij vranë një militant të lartë të Shtetit Islamik (ISIS) në një operacion brenda territoreve siriane. Duke vepruar sipas raporteve të inteligjencës dhe koordinimit me koalicionin ndërkombëtar, forcat INSS u përleshën me një militant të quajtur Abu Zainab dhe e vranë pasi e kishin rrethuar në ditët e kaluara në provincën siriane al-Rappa, tha INSS në një deklaratë.

Abu Zainab ka punuar në zona të ndryshme, veçanërisht në zonat e shkretëtirës pranë qyteteve al-Seneia në provincën Salahudin dhe al-Baaj në provincën Nineveh, thuhet në deklaratë.

Ai gjithashtu mori pjesë në shumë sulme ndaj forcave irakiane të sigurisë dhe ishte përgjegjës për kontrabandën e armëve dhe luftëtarëve midis Irakut dhe sirisë, sipas deklaratës.

Situata e sigurisë në Irak është përmirësuar që nga disfata e ISIS në vitin 2017. Megjithatë, mbetjet e ISIS kanë hyrë fshehurazi në qendrat urbane, shkretëtira dhe zona të thyera, duke kryer sulme të shpeshta guerile kundër forcave të sigurisë dhe civilëve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat