Një infeksion “potencialisht fatal” ka arritur nivelin më të lartë në Japoni

Azia

Një infeksion “potencialisht fatal” ka arritur nivelin më të lartë në Japoni

Më: 17 qershor 2024 Në ora: 19:53
Foto ilustrim

Rastet e një infeksioni bakterial të rrezikshëm dhe shumë fatal kanë arritur nivele rekord në Japoni, tregojnë shifrat zyrtare, me ekspertët deri më tani të paaftë për të përcaktuar arsyen e rritjes.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, deri më 2 qershor, Ministria e Shëndetësisë e Japonisë kishte regjistruar 977 raste të sindromës së shokut toksik streptokoksik (STSS), i cili ka një shkallë vdekshmërie deri në 30%.

Rreth 77 njerëz kanë vdekur nga infeksioni midis janarit dhe marsit, shifrat më të fundit të disponueshme.

Përhapja e vazhdueshme në Japoni tashmë ka tejkaluar rekordin e mëparshëm të vitit të kaluar prej 941 infeksionesh paraprake – më i larti që nga fillimi i statistikave në vitin 1999.

Instituti Kombëtar i Sëmundjeve Infektive të Japonisë raportoi 97 vdekje për shkak të STSS vitin e kaluar, numri i dytë më i lartë i vdekjeve në gjashtë vitet e fundit.

STSS është një infeksion bakterial i rrallë por serioz që mund të zhvillohet kur bakteret përhapen në indet e thella dhe në qarkullimin e gjakut.

Pacientët fillimisht vuajnë nga ethet, dhimbjet e muskujve dhe të vjellat, por simptomat mund të kthehen shpejt në kërcënim për jetën me presion të ulët të gjakut, ënjtje dhe dështim të shumëfishtë të organeve.

Siç thuhet më tej, shumica e rasteve STSS shkaktohen nga bakteret e grupit A streptokoku (GAS), i cili prodhon kryesisht infeksione të temperaturës dhe fytit tek fëmijët. Në rrethana të rralla, streptokoku A mund të bëhet invaziv kur bakteri prodhon një toksinë që i mundëson hyrjen në qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar sëmundje të rënda si shoku toksik. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat