Netanyahu thotë se Blinken e siguroi atë që ShBA-ja do të anulojë kufizimet në furnizimet me armë

Azia

Netanyahu thotë se Blinken e siguroi atë që ShBA-ja do të anulojë kufizimet në furnizimet me armë

Më: 18 qershor 2024 Në ora: 17:53
Benjamin Netanyahu

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha të martën se sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, e kishte siguruar atë se administrata Biden po punonte për të anuluar kufizimet për dërgesat e armëve në Izrael.

Netanyahu në një deklaratë tha se kur u takua me sekretarin e Shtetit të ShBA-së, Antony Blinken, javën e kaluar, ai shprehu vlerësimin për mbështetjen që Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Izraelit që nga fillimi i luftës kundër grupit islamik palestinez Hamas në tetor.

Por ai tha gjithashtu se ishte “e paimagjinueshme që në muajt e fundit, administrata të ketë mbajtur armë dhe municione për Izraelin”, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat