Marrëveshja Rusi-Kore e Veriut, Japonia e shqetësuar: Shkel rezolutat e OKB-së

Azia

Marrëveshja Rusi-Kore e Veriut, Japonia e shqetësuar: Shkel rezolutat e OKB-së

Më: 20 qershor 2024 Në ora: 12:31
Yoshimasa Hayashi

Tokio është “thellësisht i shqetësuar që presidenti Putin nuk e ka përjashtuar bashkëpunimin ushtarak-teknik me Korenë e Veriut”. Kështu tha sot në një konferencë për shtyp Yoshimasa Hayashi, zëdhënës i qeverisë japoneze.

“Ky lloj bashkëpunimi mund të përbëjë shkelje të drejtpërdrejtë të rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, për sa i përket ndikimit të tij në sigurinë e vendit tonë dhe rajonit”, shtoi ai.

“Përkundër dëshirës së komunitetit ndërkombëtar, Rusia bleu armë dhe municione, duke përfshirë raketa balistike nga Koreja e Veriut dhe i përdori ato në Ukrainë, në kundërshtim flagrant me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha më tej zëdhënësi i ekzekutivit të Tokios.

Më herët edhe Koreja e Jugut shprehu shqetësimin për këtë marrëveshje duke thënë se shkelen rezolutat e OKB-së.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat