Shefi i OKB-së Antonio Guterres paralajmëron se Libani nuk mund të bëhet një Gazë tjetër

Azia

Shefi i OKB-së Antonio Guterres paralajmëron se Libani nuk mund të bëhet një Gazë tjetër

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 06:12
Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha se është thellësisht i shqetësuar nga përshkallëzimi i tensioneve midis Izraelit dhe Hezbollahut të Libanit dhe se paqeruajtësit e OKB-së po punojnë për të qetësuar situatën.

“Një lëvizje e nxituar – një llogaritje e gabuar – mund të shkaktojë një katastrofë që shkon shumë përtej kufirit, dhe sinqerisht, përtej imagjinatës,” u tha ai gazetarëve. “Le të jemi të qartë: njerëzit e rajonit dhe njerëzit e botës nuk mund të lejojnë që Libani të bëhet një Gaza tjetër.”

Hezbollahu i mbështetur nga Irani ka gjuajtur raketa kundër Izraelit në solidaritet me aleatin e tij palestinez Hamasin që nga shpërthimi i luftës në Gaza në tetor, duke detyruar dhjetëra mijëra të largohen nga shtëpitë, ku presioni politik po ndërtohet për veprime më të ashpra.

Dhjetëra mijëra libanezë janë larguar gjithashtu nga shtëpitë e tyre pas sulmeve izraelite në Libanin jugor.

Misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara tha se Hezbollahu ka aftësinë për të mbrojtur veten dhe Libanin kundër Izraelit, duke paralajmëruar se “ndoshta ka ardhur koha për vetëasgjësimin e këtij regjimi të paligjshëm”.

“Çdo vendim i pakujdesshëm i regjimit okupues izraelit për të shpëtuar veten mund ta zhysë rajonin në një luftë të re,” postoi misioni i Iranit në OKB në X.

Një forcë paqeruajtëse e OKB-së UNIFIL, si dhe vëzhgues teknikë të paarmatosur të njohur si UNTSO, janë vendosur prej kohësh në Libanin jugor për të monitoruar armiqësitë përgjatë vijës së demarkacionit midis Libanit dhe Izraelit, e njohur si Linja Blu.

“Paqeruajtësit e OKB-së janë në terren duke punuar për të ulur tensionet dhe për të ndihmuar në parandalimin e llogaritjeve të gabuara”, tha Guterres.

“Bota duhet të thotë me zë të lartë dhe qartë: de-përshkallëzimi i menjëhershëm nuk është vetëm i mundur, por është thelbësor,” tha ai. “Nuk ka zgjidhje ushtarake”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat