Mbi tre milionë rus të infektuar me coronavirus

Bota

Mbi tre milionë rus të infektuar me coronavirus

Më: 27 dhjetor 2020 Në ora: 07:51
Foto ilustrim

Rusia kaloi pragun e tre milionë rasteve me coronavirus të shtunën, i cili vend është prekur nga një valë e dytë infeksioni, ndërsa autoritetet ende po i rezistojnë karantinës në nivelin shtetëror.

Sipas të dhënave zyrtare të lëshuara nga autoritetet, Rusia tani ka 3,021,964 raste me COVID-19 dhe 54,226 të vdekur.

Vendi, epidemia e katërt më e madhe në botë, ka 29,258 infeksione të reja dhe 567 vdekje në 24 orët e fundit, raporton themoscowtimes.

Numri i rasteve të reja të infeksionit dhe vdekjeve është një rekord çdo javë që nga fillimi i dimrit, dhe më të prekurit janë Moska dhe rajoni i saj, si dhe Shën Petersburg.

Sidoqoftë, pas autopsisë, autoritetet ruse përfshijnë në statistikë vetëm vdekjet, shkaku kryesor i fataliteteve së të cilave është coronavirusi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat