Somali, gjashtë të vdekur nga shpërthimi i një bombe

Bota

Somali, gjashtë të vdekur nga shpërthimi i një bombe

Më: 18 janar 2021 Në ora: 09:18
Foto ilustrim

Të paktën gjashtë persona, përfshirë ushtarë të ushtrisë somaleze, u vranë, ndërsa tetë të tjerë u plagosën nga shpërthimi i një bombe e cila kishte në shënjestër autokolonën e guvernatorit të rajonit Shabelle e Ulët dhe zyrtarët ushtarakë.

Sulmi ndodhi në afërsi të Tehsile, rajoni i Shabelle e Ulët, e cila ndodhet rreth 50 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit Mogadishu, njoftoi një zyrtar.

Bille Adan, efektiv i policisë lokale, tha për AA përmes telefonit se shpërthimi u bë nga një minë, i ndjekur me konfrontim të armatosur midis ushtarëve dhe militantëve që i përkisnin grupit militant al-Shabaab.

Adan tha se Govenor Abdukadir Mohamed Nuur Sidi i mbijetoi sulmit, ndërsa ushtarë të plagosur rëndë u transportuan në kryeqytet për mjekim.

Mediat lokale raportuan se zyrtarë ushtarakë të huaj ishin gjithashtu pjesë e autokolonës.

Grupi al-Shabaab i lidhur me Al-Kaidën me bazë në Somali mori përgjegjësinë e sulmit përmes internetit dhe tha se kishte në shënjestër forcat speciale somaleze të stërvitura në SHBA, të njohura si Danab.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat