​Liderët e BE-së sot me Biden për të ardhmen marrëdhënieve BE-SHBA

Bota

​Liderët e BE-së sot me Biden për të ardhmen marrëdhënieve BE-SHBA

Më: 25 mars 2021 Në ora: 07:00
Foto ilustrim

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian (BE) do të takohen më 25 dhe 26 mars në një samit dy-ditor që do të mbahet përmes video konferencës për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike në Evropë.

Është planifikuar që presidenti i ri i SHBA, Joseph Biden, të bashkohet me udhëheqësit e BE-së në një video-lidhje në ditën e parë të samitit, me të cilin do të diskutojë të ardhmen e bashkëpunimit transatlantik.

Agjenda e samitit do të përfshijë gjithashtu luftën kundër COVID-19, marrëdhëniet e BE-së me Rusinë, Turqinë, si dhe çështje ekonomike.

Para takimit, udhëheqësit e BE-së thonë se aktualisht përparësia kryesore është përshpejtimi i vaksinimit në të gjithë Unionin, që do të thotë forcimi i prodhimit dhe shpërndarjes së vaksinave.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel do të informojë udhëheqësit e BE-së në lidhje me kontaktet e tij të fundit me presidentin rus Vladimir Putin, ndërsa një debat strategjik mbi marrëdhëniet BE-Moskë pritet në takimin e ardhshëm fizik të Këshillit Evropian.

Krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare do të shqyrtojnë gjithashtu situatën në Mesdheun lindor, si dhe mundësitë brenda kornizës së angazhimit të BE-së me Turqinë.

Dita e dytë e konferencës së udhëheqësve të BE-së u kushtohet tradicionalisht çështjeve ekonomike, forcimit të rolit të euros dhe tregut të vetëm, dhe këtë herë agjenda digjitale do të diskutohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat