Sulmi në Mali vrau 4 paqeruajtës të KB

Bota

Sulmi në Mali vrau 4 paqeruajtës të KB

Më: 5 prill 2021 Në ora: 22:51
Foto ilustrim

Një sulm i ashpër ndaj një baze paqeruajtëse të KB në veri të Mali javën e kaluar vrau katër paqeruajtës dhe të paktën 23 sulmues dhe plagosi 34 paqeruajtës të tjerë, thanë Kombet e Bashkuara të hënën në një raport, raporton AP.

Zëdhënësi i KB, Stephane Dujarric përsëriti përshëndetjen e Sekretarit të Përgjithshëm Antonio Guterres të Premten për trimërinë e paqeruajtësve Chadian të cilët mbrojtën kampin e tyre në Aguelhok në rajonin Kidal dhe nderimin e tij për katër Çadët që humbën jetën në sulm.

Dujarric tha në përgjigje të një pyetje në lidhje me numrin e sulmuesve që vdiqën se misioni paqeruajtës i KB në Mali raportoi "rreth 23 trupa u lanë pas, si dhe pajisje, duke përfshirë disa automjete luftarake".

Ai gjithashtu raportoi një rritje në numrin e paqeruajtësve të plagosur nga 19 në 34.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat