Fauci: Varianti Delta është një “variant i keq”

Bota

Fauci: Varianti Delta është një “variant i keq”

Më: 11 korrik 2021 Në ora: 22:05
Anthony Fauci

Dr. Anthony Fauci karakterizoi llojin Delta të koronavirusit si një “variant të keq” gjatë një interviste të dielën.

Duke dalë në ABC “This Week”, Fauci tha se amerikanët që nuk janë vaksinuar kundër koronavirusit duhet të shqetësohen për një rritje në rastet e variantit Delta.

“Është shumë e qartë se ky është një variant i keq. Ai ka një kapacitet shumë më të madh për të transmetuar nga një person tek tjetri”, tha Fauci, duke shtuar se vaksinat që po përdoren në SHBA për të luftuar koronavirusin “po funksionojnë shumë mirë” dhe mbrojnë kundër variantit Delta.

“Lajmi i keq është se ne kemi një variant shumë të keqe, lajmi i mirë është se kemi një vaksinë që vepron kundër saj,” tha Fauci.

Mjeku kryesor i sëmundjeve infektive i SHBA-së gjithashtu shprehu shqetësim për atë që ai e quajti “dallim midis disa shteteve dhe disa zonave që kanë një nivel shumë të ulët të vaksinimit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat