Një liqen merr ngjyrë roze, shqetësohen ambientalistët në Argjentinë

Bota

Një liqen merr ngjyrë roze, shqetësohen ambientalistët në Argjentinë

Më: 31 korrik 2021 Në ora: 15:53
Foto ilustrim

Dy liqene në rajonin bregdetar të Patagonia në Argjentinë janë bërë rozë fluoreshente për shkak të fenomeneve ende të pashpjeguara që, siç kanë frikë ekologët vendas, mund të shkaktohen nga ndotja industriale.

Liqenet janë të vendosura pranë një parku industrial në periferi të qytetit argjentinas Trelevo, në rrafshinën e pluhurosur të Patagonianit.

Në njoftimet në faqen zyrtare të komunës së Trelevit thuhet se zyrtarët lokalë së fundmi hasën në një kamion që po hidhte mbeturina aty pranë, raporton forbes.

Autoritetet kanë dhënë opinione kontradiktore për mediat lokale nëse ndryshimi i papritur i ngjyrës së liqenit është i dëmshëm, por ambientalistët janë shumë të shqetësuar.

Aktivisti lokal Pablo Lada, anëtar i Rrjetit Ekologjik Kombëtar të Argjentinës (RENACE), tha se kjo potencialisht mund të jetë pasojë e ngjyrës që i jepet karkalecave të kultivuara aty pranë, për të marrë ngjyrën e saj tipike rozë.

“Unë mendoj se kjo lagunë rozë zbulon se sa keq u trajtuan mbeturinat aty pranë dhe në vetë liqenin”, tha Lada.

Zyrtarët mjedisorë lokalë dhe rajonalë po hetojnë shkakun dhe dëmtimin e mundshëm të liqeneve, por ende nuk kanë arritur në përfundime.

Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat