Shkon në mbi 4.5 milionë numri i viktimave nga Covid-19 në të gjithë botën

Bota

Shkon në mbi 4.5 milionë numri i viktimave nga Covid-19 në të gjithë botën

Më: 29 gusht 2021 Në ora: 06:43
Ilustrim

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në të gjithë botën ka tejkaluar shifrën 4.5 milionë.

Sipas “Worldometers”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 4.501.270 viktima.

Shifra më e madhe e vdekjeve deri më tani është regjistruar në SHBA, me gjithsej 653.405 viktima.

Pas saj radhiten Brazili me 578.396 viktima nga COVID-19, India me 437.403, Meksika 257.150, Peruja 198.115, Rusia 180.840.

Renditja vijon me Britaninë e Madhe me 132.243, Indonezia 131.372, Italia 129.002, Kolumbia 124.648, Franca 114.083, Argjentina 111.270 dhe Irani me 105.287 viktima.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat