​Irani ekzekuton dy homoseksualë të dënuar për sodomi

Bota

​Irani ekzekuton dy homoseksualë të dënuar për sodomi

Më: 1 shkurt 2022 Në ora: 17:49
Foto ilustrim

Autoritetet iraniane kanë ekzekutuar dy homoseksualë të dënuar për sodomi, të cilët kanë qenë në pritje të dënimit me vdekje për gjashtë vjet, tha një grup aktivistësh për të drejtat e njeriut.

Homoseksualizmi është i paligjshëm në Iran, i cili konsiderohet si një nga vendet më represive ndaj komunitetit LGBTI.

Merdad Karimpour dhe Farid Mohamadi u dënuan me vdekje për "marrëdhënie seksuale të detyruar midis dy burrave" dhe u varën në një burg në qytetin Maraga, në veriperëndim të vendit, rreth 500 kilometra nga Teherani.

Dy burra të tjerë u ekzekutuan në të njëjtin qytet korrikun e kaluar me të njëjtat akuza, tha Grupi i Aktivistëve të të Drejtave të Njeriut.

Në Iran, 299 persona u ekzekutuan vitin e kaluar, duke përfshirë katër të dënuar për krime të kryera si fëmijë. Në vitin 2021, 85 persona u dënuan me vdekje në Iran.

Sipas ligjit iranian, krimet që mund të çojnë në dënimin me vdekje përfshijnë sodomi, përdhunim, tradhti bashkëshortore, grabitje me armë dhe vrasje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat