Rusia planfikon sulme ndaj SHBA-së, vjen kundërpërgjigjja nga Biden

Bota

Rusia planfikon sulme ndaj SHBA-së, vjen kundërpërgjigjja nga Biden

Nga: A.M Më: 21 mars 2022 Në ora: 20:13
Joe Biden

Presidenti Biden paralajmëroi se rusët mund të planifikojnë sulme kibernetike kundër SHBA-së, duke argumentuar se ky moment kërkon përmirësime të sigurisë kibernetike të vendit.

"Ky është një moment kritik për të përshpejtuar punën tonë për të përmirësuar sigurinë e brendshme kibernetike dhe për të forcuar qëndrueshmërinë tonë kombëtare," tha Biden në një deklaratë të hënën, shkruan Fox News, përcjell "Bota sot".

"Unë kam paralajmëruar më parë për potencialin që Rusia mund të kryejë aktivitete keqdashëse kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara, duke përfshirë si përgjigje ndaj kostove të paprecedentë ekonomike që i kemi imponuar Rusisë së bashku me aleatët dhe partnerët tanë. Është pjesë e librit të lojës së Rusisë. Sot, Administrata po i përsërit ato paralajmërime të bazuara në inteligjencën në zhvillim se qeveria ruse po eksploron opsione për sulme të mundshme kibernetike".

"Administrata ime do të vazhdojë të përdorë çdo mjet për të penguar, përçarë dhe nëse është e nevojshme, për t'iu përgjigjur sulmeve kibernetike kundër infrastrukturës kritike."

Biden i bëri thirrje gjithashtu sektorit privat që të ndihmojë në rritjen e aftësisë së tij për të luftuar kërcënimet kibernetike nga Rusia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat