Kriza në Ukrainë teston unitetin, Biden viziton Evropën

Bota

Kriza në Ukrainë teston unitetin, Biden viziton Evropën

Nga: H.O. Më: 25 mars 2022 Në ora: 08:55
Joe Biden

Pas disa viteve, shpeshherë antagoniste ndaj BE-së gjatë kohës së Trump-it, SHBA-të janë kthyer me kambana kur bëhet fjalë për përfshirjen në sigurinë evropiane, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Ky ishte pak a shumë mesazhi i Presidentit Joe Biden gjatë vizitës së tij të fundit të javës në samitet e G7, BE dhe NATO në Bruksel të enjten, me pas një fluturim për në Poloni të premten.

Vizita e presidentit u krye nga hijet e pushtimit rus të Ukrainës.

Biden thotë se ai po i ofron BE-së akses në furnizimet me gaz natyror dhe hidrogjen të SHBA-së, ndërsa blloku përpiqet të heqë dorë nga një varësi e madhe nga energjia ruse. Kjo do të marrë kohë për t'u organizuar.

Presidenti amerikan u përfshi gjithashtu në titujt kryesorë gjatë udhëtimit të tij evropian, duke njoftuar se çdo sulm kimik i nisur nga Rusia në Ukrainë do të përballej "në natyrë" nga NATO. Edhe pse ai nuk pranoi të hynte në detaje.

Uashingtoni deri më tani kishte treguar ngurrim të madh për t'u përfshirë shumë në Ukrainë nga frika e provokimit të një lufte më të gjerë me fuqinë bërthamore Rusinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat