“Ditët e fundit të VLAD-it”, media britanike: Kështu po planifikohet vrasja e Putinit

Bota

“Ditët e fundit të VLAD-it”, media britanike: Kështu po planifikohet vrasja e Putinit

Nga: P.R Më: 3 maj 2022 Në ora: 21:06
Vladimir Putin

Vladimir Putin mund të vritet me antë të një grusht shteti pas pushtimit të Ukrainës, pasi ai nuk ka "të ardhme" nëse lufta nuk ka sukses, ka paralajmëruar një ish-gjeneral amerikan, shkruan media britanike “The Sun”, përcjellë “Bota sot”.

Figura të larta në ushtrinë ruse dhe shërbimet e sigurisë janë bërë gjithnjë e më të frustruar me trajtimin e luftës vdekjeprurëse nga tirani i dobët dhe i sëmurë.

Por gjenerali Jack Keane, tha se Putin do të "bëjë gjithçka" për të qëndruar në pushtet, pasi ai e di se alternativa do të ishte "vdekja e tij".

Image
Jack Keane

"Ai është i gjithi për të qëndruar në pushtet. Ky është motivimi i tij. Ai do të bëjë gjithçka për të qëndruar në pushtet. Alternativa, ai e di mirë, me një pasardhës që nuk pajtohet me të, mund të nënkuptojë fundin e tij – vdekjen e tij”, tha ish-Zëvendës Shefi i Shtabit të Ushtrisë Amerikane për Fox Neës.

“Ai po lufton për të qëndruar në pushtet dhe është i vendosur, mendoj, që të arrijë ende qëllimet e tij edhe pse fokusi i tij është në jug [të Ukrainës]. Ai ende dëshiron të marrë vendin, të rrëzojë regjimin - dhe unë e marr seriozisht Putinin. Mendoj se shumë prej nesh e kanë zbritur atë për disa vite, por ai ka të bëjë me kthimin në Perandorinë Ruse”, shtoi gjenerali Jack Keane.

"Unë mendoj se për sa kohë ai është në pushtet, ai do të jetë në ndjekje të tij. Ai nuk ka të ardhme përtej të qenit president i Rusisë. Ky është një fakt”.

Sipas The Sun, mendohet se gjeneralëve të ushtrisë ruse duan t'u lihet zinxhiri për të sulmuar Ukrainën - dhe madje të hyjnë në luftë me NATO-n, pasi akuzuan Perëndimin se po lufton kundër Moskës përmes mbështetjes së tij për Kievin.

"Silovici" i fuqishëm rus - ose blloku i sigurisë - thuhet se ka fajësuar Putinin për një "gabim serioz" pasi u tërhoq nga kryeqyteti i Kievit dhe u përqendrua në marrjen e kontrollit të Donbasit në lindje.

Rusia kishte pritur që mund të marshonte në të gjithë Ukrainën pa shumë luftë - por në realitet ata janë përballur me një rezistencë të guximshme.

Sipas raporteve të inteligjencës së huaj thuhet se ai mund të rrëzohet në një komplot brenda Kremlinit.

Eksperti rus i sigurisë, Andrei Soldatov, për “Qendrën për Analiza të Politikave Evropiane”, tha: “A ka rëndësi? Ka shumë rëndësi. Është hera e parë që ‘silovikit’ po vendosin distancë mes vetes dhe presidentit. Kjo hap një mundësi të tillë”.

Putini tashmë po përgatitet për një grushtshtet të mundshëm, pasi spastroi 150 spiunë në lidhje me pushtimin e Ukrainës.

Kurse analisti rus, Alexey Muraviev më herët kishte paralajmëruar se Putini po përballet me grushtshtet të mundshëm të ushtrisë dhe shërbimeve të inteligjencës.

“Unë mendoj se ka pasur tensione në Rusi mes komunitetit të inteligjencës dhe presidentit rus Vladimir Putin. Pasi qartë, ka pasur një gabim në gjykim dhe është bërë ndoshta nga vetë Putini i nxitur nga situata në Ukrainë. Për planifikimin fillestar dhe fazën fillestare të pushtimit, ushtria ruse kishte supozuar se po shkonte atje si çlirimtare e jo si pushtuese. Mendoj se një narrativë e tillë false i ishte paraqitur nga Komandanti Suprem, por rusët nisën të humbin shumë, e kur ndodhi kjo, Putini nisi të fajësonte shërbimet sekrete. Nuk besoj se kjo është pritur mirë, pasi Putini vet vjen nga pjesa e sigurisë”, tha Muraviev./Bota sot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat