Japonia kritikon stërvitjen e përbashkët ushtarake 'provokative' të Kinës dhe Rusisë

Bota

Japonia kritikon stërvitjen e përbashkët ushtarake 'provokative' të Kinës dhe Rusisë

Më: 24 maj 2022 Në ora: 18:52
Foto ilustrim

Kishte konfirmim për stërvitjen e përbashkët ushtarake të mbajtur nga Kina dhe Rusia mbi Detin e Japonisë.

Ministri i Mbrojtjes i Japonisë, Nobuo Kishi, tha: "Ne besojmë se fakti që ky veprim u ndërmor gjatë samitit Quad e bën atë më provokues se në të kaluarën".

Në stërvitjen e tyre të parë të përbashkët ushtarake që nga fillimi i luftës në Ukrainë, aeroplanët ushtarakë fluturuan pranë hapësirës ajrore të Japonisë ndërsa Presidenti i SHBA Joe Biden u takua me liderët e Indisë, Kinës dhe Japonisë në Tokio.

Një zyrtar i lartë amerikan tha: "Ne mendojmë se kjo tregon se Kina vazhdon të jetë e gatshme të lidhet ngushtë me Rusinë, duke përfshirë bashkëpunimin ushtarak".

"Kina nuk po largohet nga Rusia," thanë ata. "Në vend të kësaj, stërvitja tregon se Kina është e gatshme të ndihmojë Rusinë të mbrojë lindjen e saj, ndërsa Rusia lufton në perëndim të saj."

Gjatë samitit, Biden tha se synonte të kundërshtonte pjesërisht ndikimin në rritje të Kinës në rajon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat