Shpërthim në një minierë në Kolumbi, 9 viktima

Bota

Shpërthim në një minierë në Kolumbi, 9 viktima

Më: 5 qershor 2022 Në ora: 11:13
Foto ilustrim

Nëntë minatorë kanë vdekur dhe gjashtë mbeten të bllokuar nën tokë pas një shpërthimi në një minierë qymyri në Kolumbi, tha Agjencia Kombëtare e Minierave (ANM).

Shpërthimi pranë qytetit verior të El Zulia të hënën u shkaktua nga një grumbullim gazi që shkaktoi një zjarr dhe shembjen e një tuneli, duke bllokuar minatorët, thanë zyrtarët.

Minatorët e mbijetuar janë bllokuar nën tokë për gjashtë ditë.

Familjet kanë pritur me dëshpërim lajmin ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë.

Puna e shpëtimit fillimisht u pengua nga grumbullimi i gazit si dhe shirat e dendur, por rreth 70 shpëtimtarë tani po punojnë për të gjetur minatorët e mbetur brenda.

Ndryshe nga shumë miniera kolumbiane, kjo funksiononte legalisht. Ajo ishte mbyllur në vitin 2021 për shkak të një përqendrimi të lartë të gazrave, por iu dha leja për t’u rihapur më 19 maj, sipas sekretarit rajonal të minierave Jhon Olivares.

Aksidentet në miniera nuk janë të rralla në Kolumbi, me 148 vdekje të regjistruara në vitin 2021.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat