Ukraina thotë se Rusia ka kontroll të plotë mbi Severodonetskun

Bota

Ukraina thotë se Rusia ka kontroll të plotë mbi Severodonetskun

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 22:04
Ukrainë

Forcat ruse tani janë kanë nën kontroll qytetin e shkatërruar të Severodonetsk në Ukrainën lindore, tha kryebashkiaku i tij.

Rusët kanë pushtuar plotësisht Severodonetskun, ushtria jonë është tërhequr në pozicione më të përgatitura”, tha Oleksandr Stryuk për televizionin ukrainas.

Javët e granatimeve të rënda ruse e kanë kthyer qytetin kryesisht në gërmadha, raporton BBC

Shumë civilë janë strehuar në fabrikën e madhe kimike Azot, por Stryuk tha se e vetmja rrugëdalje tani ishte përmes territorit të kontrolluar nga Rusia.

Rebelët pro-rusë, aleatë me ushtrinë ruse, thonë se janë zhvendosur në pjesë të Lysychansk, qyteti përballë Severodonetsk përtej lumit Siversky Donets. Por zyrtarët ukrainas nuk e kanë konfirmuar këtë.

Severodonetsk, dikur shtëpia e rreth 100 mijë njerëzve, ka parë luftime të ashpra në rrugë dhe shumica e banorëve të tij janë larguar.

Marrja e qytetit do të thotë se Rusia tani kontrollon pothuajse të gjithë rajonin e Luhanskut dhe pjesën më të madhe të Donetskut fqinj – dy rajonet që formojnë Donbasin industrial.

Ushtria ruse dhe ukrainase konfirmojnë gjithashtu se forcat ruse kontrollojnë periferinë Severodonetsk të Syrotyne dhe dy qytete të vogla në jug të saj: Voronove dhe Borivske.

Komanda ushtarake e Ukrainës thotë se forcat e saj zmbrapsën sulmet ruse në jugperëndim të Lysychansk.

Të shtunën, Rusia lëshoi ​​një breshëri raketash në objektiva në veri dhe perëndim të Ukrainës.

Ushtria ukrainase thotë se sulmet përfshinin, për herë të parë, raketa të lëshuara nga bombarduesit Tu-22 që fluturonin mbi Bjellorusi në veri.

Të shtunën, presidenti rus Vladimir Putin u takua me aleatin e tij bjellorus Alexander Lukashenko në Shën Petersburg dhe u zotua të dorëzojë në Bjellorusi raketa me aftësi bërthamore Iskander-M.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat