Putin bën vizitën e parë jashtë shtetit që prej pushtimit të Ukrainës

Bota

Putin bën vizitën e parë jashtë shtetit që prej pushtimit të Ukrainës

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 18:45
Foto nga takimi

Presidenti rus, Vladimir Putin arriti në samitin e shteteve të Kaspikut në Ashgabat, në Turkmenistan.

Ai i solli dy shpata si dhuratë për ish-presidentin e Turkmenistanit, Gurbanguly Berdimuhamedov.

Presidenti i Rusisë e quajti samitin e shteteve të Kaspikut të rëndësishëm për të gjithë rajonin, duke theksuar se ky është praktikisht takimi i parë personal i këtij lloji pas pandemisë.

“Samiti i shteteve kaspike është një ngjarje shumë e rëndësishme për vendet tona, për të gjithë rajonin. Jam i sigurt se do të jetë i dobishëm”, tha lideri rus.

Në samitin e vendeve të Kaspikut po marrin pjesë presidentët e Rusisë, Iranit, Azerbajxhanit, Kazakistanit dhe Turkmenistanit.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas nga 24 shkurti i këtij viti. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat