SHBA planifikon një bazë të re ushtarake në Poloni

Bota

SHBA planifikon një bazë të re ushtarake në Poloni

Nga: A.SH Më: 29 qershor 2022 Në ora: 22:22
Joe Biden

SHBA-ja ka njoftuar një prani të zgjeruar ushtarake për forcat amerikane në të gjithë Evropën, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Presidenti Biden tha më herët në samitin e NATO-s se vendi i tij do të krijojë një seli të re të përhershme të ushtrisë në Poloni, përcjell Bota sot.

Më parë, trupat amerikane ishin atje me rotacion.

Dislokime të tjera të reja në të gjithë kontinentin do të shohin skuadriljet e avionëve luftarakë të dërguar në MB, trupat me rotacion në Rumani, njësitë e mbrojtjes ajrore të dërguara në Gjermani dhe Itali dhe dy anije luftarake të tjera të dërguara në Spanjë.

Biden u bëri jehonë fjalëve të liderëve të tjerë të NATO-s duke thënë se presidenti rus Putin kishte marrë "pikërisht atë që nuk donte" - pasi kishte urdhëruar pushtimin e tij në Ukrainë në një përpjekje për të ndaluar zgjerimin e NATO-s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat