NATO rrit planet për të kundërshtuar kërcënimet e Rusisë

Bota

NATO rrit planet për të kundërshtuar kërcënimet e Rusisë

Nga: A.M. Më: 30 qershor 2022 Në ora: 06:34
Udhëheqësit e 30 anëtarëve të NATO-s në Madrid

NATO ka rënë dakord për një "ndryshim themelor" që do ta shohë atë të kthehet në gatishmërinë e stilit të Luftës së Ftohtë për t'iu përgjigjur kërcënimit në rritje të paraqitur nga Rusia, raporton Independent, përcjell "Bota sot".

Kryeministri Boris Johnson tha se Vladimir Putin ishte dëshmuar "plotësisht i gabuar" në lidhje me fuqinë e aleancës së mbrojtjes, e cila do të zgjerohet për të përfshirë Suedinë dhe Finlandën pasi ata i dhanë fund neutralitetit për dekada për shqetësimet për Rusinë.

Udhëheqësit e 30 anëtarëve të NATO-s u mblodhën në Madrid për të rënë dakord mbi një plan të ri për aleancën në përgjigje të pushtimit të Ukrainës.

Boris Johnson tha se NATO-ja e kishte dëshmuar se Vladimir Putin po ‘gabonte plotësisht’ përmes reagimit të saj ndaj pushtimit të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat