​Estonia e Letonia do të blejnë së bashku sisteme të mbrojtjes ajrore

Bota

​Estonia e Letonia do të blejnë së bashku sisteme të mbrojtjes ajrore

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 19:20
Foto ilustrim

Estonia dhe Letonia kanë rënë dakord për blerjen e përbashkët të një sistemi të mbrojtjes ajrore me rreze të mesme, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes e Estonisë.

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës tregon qartë nevojën për sisteme të mbrojtjes ajrore, tha në një deklaratë ministri letonez i Mbrojtjes Artis Pabriks.

Blerja do të menaxhohet nga Estonia në bazë të këshillit të ministrave të mbrojtjes të dy shteteve baltike, në përputhje me letrën e synimeve të nënshkruar nga ministrat e mbrojtjes gjatë samitit të NATO-s në Madrid, thuhet në njoftim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat