“TotalEnergies” tërhiqet nga projekti rus i naftës

Bota

“TotalEnergies” tërhiqet nga projekti rus i naftës

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 23:20
Foto ilustrim

Firma franceze e naftës dhe gazit “TotalEnergies” ka thënë se është tërhequr nga një projekt rus nafte.

Pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, “TotalEnergies” njoftoi se do të reduktonte aktivitetin e saj në Rusi dhe rezervoi një tarifë 4.1 miliardë dollarësh për dëmtim në një nga projektet e saj kryesore të gazit në ven.

Ajo ka premtuar se do të ndalojë blerjen e naftës dhe gazit rus deri në fund të vitit dhe nuk do të bëjë më investime atje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat