Ish-kryeministrit i kërkohet dorëheqja nga Parlamenti

Bota

Ish-kryeministrit i kërkohet dorëheqja nga Parlamenti

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 10:26
Scott Morrison

Ish-kryeministri i Australisë, Scott Morrison i ka refuzuar thirrjet për të dhënë dorëheqjen nga parlamenti, pasi dolën lajme se ai kishte marrë fshehurazi pesë role shtesë gjatë mandatit të tij.

Ai e mbrojti vendimin e tij – i cili u mor gjatë pandemisë – si “të nevojshëm” në “kohë të jashtëzakonshme”.

Morrison është aktualisht anëtar i parlamentit.

Zbulimet shkaktuan bujë në publik dhe te kolegët e tij, ku një e quajti sjelljen e tij “diktatoriale”, raporton BBC.

Morrison u bë ministër i përbashkët për portofolet e shëndetësisë, financave, thesarit, punëve të brendshme dhe burimeve nga marsi 2020 dhe maji 2021.

Në një konferencë për shtyp të mërkurën, Morrison mbrojti vendimin e tij duke thënë se ai “po vepronte në interesin kombëtar në një krizë” në rast se një ministër ishte i infektuar me COVID-19.

“Unë besoja se ishte e nevojshme të kishim autoritet, të kishim ato që në fakt ishin kompetenca emergjente, të ushtroheshim në situata ekstreme,” tha ai.

Ai shtoi se nuk kishte vepruar kurrë si ministër pavarësisht se ishte betuar fshehurazi në ato portofol.

“Unë nuk udhëzova asnjë departament që të kisha juridiksion për kryerjen e ndonjë prej çështjeve me të cilat ministrat po merreshin në baza ditore,” tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat