Merkel thotë se nuk kishte ‘forcë’ politike për bisedimet me Putinin

Bota

Merkel thotë se nuk kishte ‘forcë’ politike për bisedimet me Putinin

Nga: A.SH Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 15:41
Angela Merkel

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se ajo kishte planifikuar të zhvillonte bisedime evropiane me Vladimir Putin vitin e kaluar, por në fund e kuptoi se "nuk kishte më forcë për t'i dhënë fund" atij, përcjell Bota sot.

Në një intervistë me revistën e lajmeve Der Spiegel, zonja Merkel, e cila u tërhoq nga politika vitin e kaluar pas 16 vitesh në pushtet, tha se ajo dhe presidenti francez Emmanuel Macron kishin planifikuar të zhvillonin një format të pavarur bisedash me liderin rus brenda Këshillit Evropian në vitin 2021.

"Por unë nuk kisha më forcë për të vazhduar, sepse në fund të fundit, të gjithë e dinin: unë do të largohet në vjeshtë," tha ajo.

Duke iu referuar vizitës së saj të lamtumirës në Moskë në gusht 2021, ish-kancelarja, e cila flet rrjedhshëm rusisht, shtoi: "Ndjenja ishte shumë e qartë: "Për sa i përket politikës së pushtetit, ju keni mbaruar".

"Për Putinin, vetëm fuqia ka rëndësi."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat