Putin thotë se Rusia po përjeton mungesë ilaçesh

Bota

Putin thotë se Rusia po përjeton mungesë ilaçesh

Nga: A.SH Më: 24 janar 2023 Në ora: 14:52
Vladimir Putin

Presidenti Vladimir Putin ka thënë se ka mungesë të disa ilaçeve në Rusi, pavarësisht se vendi prodhon më shumë nga barnat e veta përballë sanksioneve gjithëpërfshirëse perëndimore për shkak të luftës, përcjell Bota sot.

Ndërsa barnat me recetë janë të përjashtuara nga sanksionet e vendosura për konfliktin, dërgimi i tyre në Rusi është goditur nga pengesat e transportit, sigurimit dhe doganave të shkaktuara nga lufta dhe masa të tjera kufizuese, thonë shifrat e industrisë.

“Ka pasur mungesë të disa ilaçeve, pavarësisht faktit se ne pamë që prodhimi i produkteve farmaceutike në tre tremujorët (e parë) të vitit të kaluar u rrit me rreth 22 për qind”, tha Putin gjatë një takimi televiziv me zyrtarët.

“Gjashtëdhjetë për qind e barnave në treg janë barna vendase. Megjithatë, në disa barna është krijuar një deficit dhe çmimet janë rritur”, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat