ASK: Bruto Produkti Vendor shënon rritje mbi 14.5 përqind

Ekonomi

ASK: Bruto Produkti Vendor shënon rritje mbi 14.5 përqind

Më: 23 dhjetor 2021 Në ora: 16:42
Ilustrim

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar të dhënat e Bruto Produktit Vendor (BPV) për tremujorin e tretë (TM3) të vitit 2021, sipas të cilave BPV në TM3 të këtij viti ka shënuar rritje reale për 14.53 përqind, krahasuar me tremujorin e njëjtë të vitit paraprak. Ndërkohë që nga aktivitetet që kanë shënuar rënie reale në këtë tremujor ishte ndërtimtaria.

Aktivitetet ekonomike, që kishin rritje në këtë tremujor ishin: tregtia me shumicë dhe me pakicë, riparimi i automjeteve dhe motoçikletave, transporti dhe magazinimi, aktivitetet e akomodimit dhe shërbimit ushqimor (35.30 përqind); aktivitetet shkencore, profesionale dhe teknike, aktivitetet e shërbimeve administrative dhe mbështetëse (10.90 përqind); artet, argëtimi dhe çlodhja, aktivitetet e prodhimit të mallrave të familjeve për përdorim të vet dhe shërbime të tjera (7.43 përqind); aktivitetet financiare dhe të sigurimit (5.83 përqind); informacioni dhe komunikimi (4.25 përqind); industria nxjerrëse dhe përpunuese; energjia elektrike, gazi, avulli dhe furnizimi me ajër; furnizimi me ujë; aktivitetet e trajtimit dhe menaxhimit të mbeturinave, rehabilitimit (3.62 përqind); bujqësia, pyjet dhe peshkimi (2.03%); administrata publike, sigurimi social, arsimi dhe shëndetësia (1.53 përqind); aktivitetet e pasurive të paluajtshme (1.40 përqind).

Aktiviteti ekonomik, që shënoi rënie reale në këtë tremujor ishte: Ndërtimtaria (-4.12 përqind); ndërsa, rritja nominale për këtë aktivitet ishte 19.07 përqind, i ndikuar nga inflacioni.

Komponentët e BPV-së sipas metodës së shpenzimeve, që kishin rritje ishin: eksporti i mallrave dhe shërbimeve (147.42 përqind); importi i mallrave dhe shërbimeve (44.39 përqind); shpenzimet e konsumit final (1.84 përqind); dhe Formimi i bruto kapitalit (0.14 përqind).

ASK ka bërë të ditur se të dhënat e BPV janë nxjerrë sipas aktiviteteve ekonomike dhe me qasjen e shpenzimeve, me çmime aktuale dhe me çmime të vitit paraprak.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat