Vendimi i Qeverisë për rrymën, jo i plotë dhe diferencues/Ekonomitë familjare, premtim i shkelur

Ekonomi

Vendimi i Qeverisë për rrymën, jo i plotë dhe diferencues/Ekonomitë familjare, premtim i shkelur

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 21 janar 2022 Në ora: 13:54
Qeveria e Kosovës

Kosova po vazhdon të përballet me krizën energjetike.

E derisa ishte paralajmëruar rritje e çmimit të energjisë elektrike për në muajt në vazhdim të vitit 2022, kjo duket se do të ndodhë që tani.

Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) ka kërkuar ngritjen e çmimit të rrymës, gjë që po kritikohet.

Qeveria e Kosovës ka planifikuar 75 milionë euro për subvencionim të energjisë për qytetarët dhe bizneset duke i mbrojtur kështu nga rritja e tarifave, ku sipas ministres së Ekonomisë, Artane Rizvanolli, kjo ishte zgjidhja më e mirë për qytetarët tani.

“ZRRE ka marrë një vendim nën presion politik në vitin 2021, duke hequr bllok tarifën. Vendimi i ZRRE nuk është final, por është në diskutim publik. Ne mund t’ju kërkojmë ndryshime. Kostot e importit dhe sektorit janë rritur shumë. Subvencionimi është i nevojshëm në këto rrethana. Për konsumatorët që harxhojnë nën 600 kWh çmimi do të mbetet i njëjtë, ata që harxhojnë mbi 600 kWh, subvencionimi do të zbusë dukshëm rritjen tarifore”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat