Mehmeti pas fitores në Arbitrazh ndaj “IuteCredit”: S’do të lejojmë veprime që janë në kurriz të qytetarëve

Ekonomi

Mehmeti pas fitores në Arbitrazh ndaj “IuteCredit”: S’do të lejojmë veprime që janë në kurriz të qytetarëve

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 12:21
Fehmi Mehmeti

Guvernatori i Bankës Qendrore, Fehmi Mehmeti ka thënë se institucioni që ai e drejton, e mirëpret vendimin e Tribunalit të Arbitrazhit në lidhje me rastin e institucionit mikrofinanciar “IuteCredit”.

Sipas Mehmetit, fitorja në Arbitrazh dëshmon që vendimi i marrë nga institucioni që ai udhëheq, ka qenë i drejtë dhe i ligjshëm.

Në një konferencë për medie, Mehmeti ka thënë se “IuteCredit”, ka devijuar nga plani i biznesit, duke i sjellë tregut kosovarë diçka, siç e ka quajtur të dëmshme.

“BQK ka kryer dy ekzaminime në këto institucione për të parë nëse janë duke i përmbushur kriteret që i kanë, dhe kemi evidentuar një varg shkeljesh, që ishin jashtë çdo norme të interesi, si dhe jashtë çdo standardi”, u shpreh Mehmeti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat