Turqia lehtëson pjesërisht masat e vendosura për shkak të COVID-19 – Erdogan jep detajet

Evropë

Turqia lehtëson pjesërisht masat e vendosura për shkak të COVID-19 – Erdogan jep detajet

Më: 2 mars 2021 Në ora: 17:21
Foto ilustrim

Ndërsa fushata e vaksinimit të Turqisë vazhdon me shpejtësi, një lehtësim i kufizimeve të masave të coronavirusit po fillon bazuar në rrethanat në provinca të veçanta, njoftoi presidenti të hënën në mbrëmje.

Ndalimet e fundjavës, në fuqi që nga dhjetori, do të hiqen në provincat me rrezik të ulët dhe të mesëm, ndërsa kufizimet të dielën do të vazhdojnë “për një kohë” në provinca të klasifikuara si me rrezik të lartë ose me rrezik shumë të lartë, tha Rexhep Tajip Erdogan pas një takimi të Kabinetit në kompleksin presidencial.

“Edukimi ballë për ballë do të fillojë në provincat me rrezik të ulët dhe të mesëm të Turqisë, përfshirë këtu në shkollat e mesme dhe të larta”, citohet të ketë thënë ai

Erdogan gjithashtu tha se të gjitha institucionet e arsimit parashkollor në të gjithë Turqinë, si dhe shkollat fillore dhe klasat 8 dhe 12, do të rinisin mësimet.

Publiku do të kthehet në orët normale të punës në të gjithë Turqinë, ndërsa zyrat e guvernatorit do të bëjnë rregullime të ndryshme nëse është e nevojshme, tha Erdogan.

“Sa më shumë njerëz të respektojnë masat pandemike, aq më shpejt ata do të sigurojnë që provincat e tyre të kalojnë në normalizim”, shpjegoi ai.

“Shtetrrethimi gjatë natës” vazhdon

“Vendimi për të shtrënguar ose çliruar masat do të merret në përputhje me përmirësimin ose përkeqësimin e [situatës] pandemike në secilën prej provincave tona”, ka bërë të ditur Erdogan.

Sidoqoftë, ora e kufizimit mbarëkombëtar nga ora 9.00 pasdite në 5.00 të mëngjesit do të vazhdojë, shtoi Erdogan.

Harta e rrezikut e koduar me ngjyrat e 81 provincave të Turqisë do të ribëhet çdo javë sipas situatës së rrezikut dhe praktika e normalizimit do të azhurnohet çdo dy javë, shtoi ai.

Ndërkohë bizneset si restorantet dhe kafenetë do të jenë të hapura me kapacitet 50% nga 7.00 në mëngjes deri në 7.00 pasdite, përveç në provinca me rrezik shumë të lartë, njoftoi ai.

Veç këtyre, Erdogan vazhdoi duke thënë se në provincat me rrezik të ulët dhe të mesëm, ceremonitë e dasmës deri në një orë mund të mbahen me deri në 100 persona të pranishëm dhe me një maksimum prej 50 personash në provinca me rrezik të lartë dhe me rrezik shumë të lartë.

Në fushatën e suksesshme të vaksinimit të vendit, Erdogan gjithashtu përmendi që Turqia ka bërë vaksinimin e 9 milionë njerëzve.

Kështu, Turqia është një nga pesë vendet në të gjithë botën që kanë vaksinuar tashmë 10% të popullsisë së tyre.

Që nga e hëna, Turqia regjistroi gjithsej 28.638 vdekje nga COVID-19, ndërsa mbi 2.57 milionë njerëz janë shëruar nga sëmundja. Ka pasur mbi 2.7 milionë raste të konfirmuara në vend.

Ndryshe, që nga dhjetori 2019, pandemia ka marrë më shumë se 2.53 milionë jetë në 192 vende dhe rajone të botës.

Mbi 114.2 milionë raste janë raportuar në të gjithë botën, me rikuperime tani mbi 64.51 milionë, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins i SHBA.

SHBA, India dhe Brazili mbeten vendet më të goditura për sa i përket rasteve. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat