​Kriza e karburantit në Britani, ushtria vihet në gatishmëri për të lehtësuar furnizimin

Evropë

​Kriza e karburantit në Britani, ushtria vihet në gatishmëri për të lehtësuar furnizimin

Më: 28 shtator 2021 Në ora: 08:38
Foto ilustrim

Britania e Madhe ka vënë në gatishmëri ushtrinë me synimin e përdorimit të cisternave dhe drejtuesve ushtarakë për të korrigjuar krizën e karburantit në vend, të shkaktuar nga mungesa e shoferëve civilë. Ushtria është e gatshme të ndihmojë në lehtësimin e problemeve të furnizimit me karburant pas ditës së katërt të radhëve të gjata.

Një numër i kufizuar i drejtuesve ushtarakë janë vënë në gatishmëri dhe do të punësohen nëse është e nevojshme për të stabilizuar më tej zinxhirin e furnizimit me karburant”, tha Ministria e Energjisë në një deklaratë.

Ky vendim vjen pas radhëve të gjata që vazhduan në shumë vende të hënën, ndërsa drejtuesit e cisternave të ushtrisë do të marrin trajnime të specializuara përpara çdo dislokimi të mundshëm.

Burrat dhe gratë e forcave tona të armatosura janë të gatshëm për të lehtësuar presionet e transportit,” tha Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace.

Rritja e kërkesës erdhi mes frikës se mungesa e shoferëve do të godiste furnizimin me karburant, e cila është e bollshme në rafineri, shkruan A2.

Sekretari i Transportit Grant Shapps tha: “Ne po shohim panik duke blerë më shumë karburant në dispozicion në shumë stacione benzine”.

Mbretëria e Bashkuar vlerësohet të ketë mungesë të më shumë se 100,000 shoferëve të kamionëve duke shkaktuar probleme për një sërë industrish, përfshirë furnizuesit e ushqimit dhe supermarketet, muajt e fundit.

Qeveria ka fajësuar njerëzit për shkaktimin e radhëve në shumë pika karburanti, që blejnë pa nevojë karburantin dhe kjo ka bërë që ai të mbarojë në disa vende.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat