Dentistja e njohur hidhet drejt vdekjes nga kati i 9-të i spitalit Covid në Rusi

Evropë

Dentistja e njohur hidhet drejt vdekjes nga kati i 9-të i spitalit Covid në Rusi

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 15:58
Darya Khorovskaya

Një dentiste profesioniste ka rënë drejt vdekjes nga kati i nëntë i repartit Covid të një spitali në Rusi, disa ditë pasi prindërit e saj humbën jetën nga virusi, sipas raportimeve vendase.

Darya Khorovskaya, 35 vjeçe, dentiste e respektuar e ortodoncisë në Shën Petersburg, u gjet fillimisht e gjallë por vdiq më vonë nga plagët në spital, thanë mediat vendase.

Pas ngajrjes u raportua gjithashtu se nëna e saj, Profesoreshë Lina Khorovskaya, 58 vjeçe, eksperte diagnostike mjekësore, kishte vdekur nga sëmundja disa ditë më herët.

Ndërsa babai i saj Oleg Khorovsky, drejtor i një spitali të njohur dentar, gjithashtu kishte vdekur sipas raportimeve nga koronavirusi muajin e shkuar.

Rënia fatale e doktoreshës vjen pas disa vdekjeve të ngajshme gjatë pandemisë në Rusi.

Mjekja tragjike raportohet se ishte shumë e afërt me prindërit e saj dhe e goditur rëndë nga vdekja e tyre, raportonin pacientët që kishin kaluar kohë me të në repartin  e spitalit Elizavetinskaya në Shën Petersburg.

Gruaja ra nga dritarja e katit të nëntë prej rreth 30 metra lartësi dhe pësoi plagë të shumta.

Ajo ishte shtruar në spital prej komplikacineve të Covid-19, dy ditë pas vdekjes së nënës së saj.

Dr Khorovskaya – e cila punonte në klinikën e të atit – u dërgua me urgjencë në spital por mjekët nuk mundën ta shpëtonin.

Babai i saj kishte hapur klinikën e parë private dentare në Rusi pas rënies së komunizmit, pasi kishte punuar dhe në SHBA.

Vdekjet vijnë teksa Rusia ka një rritje të infektimeve dhe vdekjeve nga Covid-19 sipas shifrave zyrtare.

Një ditë më parë në vend u raportuan 997 infektime ditore.

Të paktën dy doktorë të tjerë rusë kanë pësuar vdekje të ngjashme duke rënë nga dritaret e spitaleve.

48 vjeçarja Dr Natalya Lebedeva, u hodh drejt vdekjes nga kati i gjashtë i një spitali në Moskë pasi u fajësua për përhapje të infeksionit në klinikën e saj pranë Moskës.

Ndërsa 47 veçarja Dr Yelena Nepomnyashchaya, vdqi pas rënies nga dritarja e spitalit ku punonte në Krasnoyarsk, Siberi.

Kolegët thonin se ajo ishte ankuar për mungesa të pajisjeve mbrojtëse të pandemisë për doktorët e infermierët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat