Rusia rrit presionin ndaj Gjermanisë

Evropë

Rusia rrit presionin ndaj Gjermanisë

Nga: Sherif Ramabaja Më: 20 tetor 2021 Në ora: 09:17
Ilustrim

Evropa po rënkon nën rritjen e çmimeve të gazit. Një diplomat i lartë rus tani po sugjeron që Moska mund të sigurojë lehtësim për konsumatorët - me kusht që Gjermania të nxitojë të miratojë Nord Stream 2.

Dykuptimësia mund të mos jetë një rastësi. "Gjermania ka caktuar afatin për certifikimin e Nord Stream 2," shkroi agjencia shtetërore e lajmeve RIA për një raport me deklaratat e një diplomati të lartë rus. (Kliko këtu për raportin origjinal rus .) Edhe nëse citimet nga Vladimir Tschischow, ambasadori i Rusisë në BE, të dhëna në tekst, nuk kanë indikacione për një ultimatum të ashpër rus: ambasada është e vendosur, Moska do të donte të shihte nxitim në përshpejtimin certifikimit në pritje të tubacionit të diskutueshëm të Detit Baltik.

RIA citon diplomatin të ketë thënë se tubacioni tashmë është ndërtuar dhe linja tashmë është mbushur me gaz. Tani "topi është në portën e autoriteteve mbikëqyrëse gjermane". Ata tani zyrtarisht kanë afat deri më 8 janar për të vendosur për certifikimin. Nëse autoritetet gjermane vendosin "ta bëjnë këtë më shpejt, është sigurisht më mirë për përdoruesit përfundimtar", tha Tschischow.

Akuzat nga Britania e Madhe

Çmimet e gazit aktualisht po rriten me shpejtësi në BE. Politikanët dhe disa ekspertë fajësojnë Rusinë për këtë: Monopoli shtetëror rus Gazprom po mban qëllimisht sasitë e disponueshme të gazit, në mënyrë që me presionin e çmimit, të arrijë futjen në funksionim më të shpejtë të Nord Stream 2.

Tubacioni, i cili është i gjatë rreth 1200 kilometra, ka për qëllim të transportojë gaz nga Rusia në Gjermani . Agjencia Federale e Rrjetit aktualisht po shqyrton aplikimin për certifikim. Në veçanti, bëhet fjalë nëse operatorët respektojnë rregullat e BE -së për ndarjen, sipas të cilave prodhimi i gazit dhe transporti i gazit duhet të ndahen.

Kohët e fundit, Sekretari Britanik i Shtetit Theodore Agnew fajësoi Moskën për rritjen e mprehtë të çmimeve të gazit. “Rritja aktuale e çmimeve të gazit nuk ka të bëjë me sasinë e gazit në dispozicion. Kjo është një lëvizje gjeopolitike e Rusisë për të bërë presion mbi Evropën, "tha Agnew në Dhomën e Lordëve javën e kaluar.

Britania e Madhe është veçanërisht e goditur rëndë nga rritja e çmimeve të gazit, sepse vendi ka vetëm rezerva të vogla. Familjet private në Mbretërinë e Bashkuar mbrohen nga çmimet tepër të larta me një ndërhyrje shtetëror. Ndërkohë, megjithatë, disa furnizues të energjisë duhej të paraqisnin falimentimin sepse duhej të shisnin gazin, sipas ndërhyrjes shtetërore, më lirë se sa e blejnë.

Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat