Më shumë raste se Franca, Gjermania e Italia bashkë: Britania kthehet në darën e virusit

Evropë

Më shumë raste se Franca, Gjermania e Italia bashkë: Britania kthehet në darën e virusit

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 14:56
Foto ilustrim

Britania e Madhe regjistroi gati gjysmë milion raste të reja nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit dhe gati 50.000 vetëm gjatë ditës së hënë- që do të thotë më shumë se Franca, Gjermania, Italia dhe Spanja bashkë.

223 vdekje u shënuan të martën, shifra më e lartë ditore që prej muajit mars. Përse vendi që ka vaksinuar plotësisht 67.6% të popullsisë përballet sot me këtë situatë?

CNN thotë se kryeministri britanik Boris Johnson iu largua qasjes së pjesës më të madhe të Bashkimit Europian; në një kohë kur mjaft vende të kontinentit vendosën pasaportat e vaksinave, Anglia hoqi dorë nga plan i saj fillestar për ta bërë një gjë të tillë.

Ndërkohë, në vend nuk janë më të detyrueshme as maskat apo veçimi social. Në Francë dhe Itali, ende ekziston detyrimi i maskës në ambjente të mbyllura e të mbushura me njerëz, diçka që nuk kërkohet në Mbretërinë e Bashkuar.

Të dhënat e ofruara nga Zyra kombëtare e Statistikave, tregojnë se vetëm 40% e britanikëve e praktikojnë ende veçimin social, ndërsa mbajtja e maskës, ka rënë ndjeshëm e nuk praktikohet më mes popullsisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat