Fëmijës 3-vjeçar i refuzohet operacioni në zemër për shkak të prindërve të pavaksinuar

Evropë

Fëmijës 3-vjeçar i refuzohet operacioni në zemër për shkak të prindërve të pavaksinuar

Nga: M.L. Më: 3 shkurt 2022 Në ora: 10:58
Tre vjeçari vuan nga sëmundjet e zemrës dhe kishte nevojë urgjente për një operacion. (foto ilustrim)

Disa spitale në të gjithë Evropën po refuzojnë një djalë tre vjeçar, i cili ka nevojë për një operacion për shkak të një sëmundjeje të zemrës, shkruan 20minuten.ch transmeton “Bota sot”. Arsyeja është statusi i vaksinimit të prindërve të tij. Megjithatë, historia ka një fund të lumtur.

Fillimisht ata u përpoqën ta trajtonin tre vjeçarin në vendin e tij. Megjithatë, Qipros i mungonin pajisjet e nevojshme që do të nevojiteshin për një operacion të tillë në zemër. Siç raporton “Politico”, Ministria e Shëndetësisë e Qipros organizoi një datë operacioni në Gjermani. Më pas erdhi tronditja për familjen: Një ditë para operacionit, spitali i Frankfurtit refuzoi operacionin. Arsyeja: Prindërit e trevjeçarit nuk janë të vaksinuar.

Megjithatë, autoritetet në Qipro nuk u dorëzuan dhe kërkuan spitale të tjera. Kështu edhe një në Angli dhe Izrael. Të dyja herët pa sukses. Megjithatë, pas anulimit në Frankfurt, prindërit ishin vaksinuar vetë, por atyre iu desh të prisnin gjashtë javë për t'u trajtuar në spitalet e huaja. Megjithatë, djali i vogël nuk e kishte “luksin” tw priste.

 

“E di që pacientët e pavaksinuar mund të trajtohen në spitalet gjermane”, tha babai i djalit. “Nuk e dija që edhe unë duhej të vaksinohesha që fëmija im të mjekohej. Po ta dija, do ta kisha bërë menjëherë. Por unë jam i shëndetshëm dhe nuk doja të vaksinohem”. Megjithatë, autoritetet përgjegjëse në Qipro konfirmuan se i kanë informuar prindërit mjaft herët. Gjithsesi, për vogëlushin ka një fund të lumtur. Ai mund të operohet në një spital privat në Greqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat