“Ferri i gjallë”/ Rrëfime rrëqethëse për horrorin në Mariupol, gra shtatzëna të strehuara, qentë po hanë trupat e të vdekurve

Evropë

“Ferri i gjallë”/ Rrëfime rrëqethëse për horrorin në Mariupol, gra shtatzëna të strehuara, qentë po hanë trupat e të vdekurve

Nga: G.B Më: 26 mars 2022 Në ora: 09:30
Një paralajmërim se fëmijët ishin strehuar brenda teatrit ishte i dukshëm nga hapësira. Foto: Maxar Technologies

Janë dashur dhjetë ditë që bota të mësojë nëse dikush i mbijetoi bombardimit të një teatri në Mariupol.

Pamjet e filmuara nga brenda ndërtesës tregojnë njerëz të mbuluar nga pluhuri, dukshëm të tronditur, por të gjallë.

Vetëm tani ato fotografi të celularit arritën në botën e jashtme.

Më 16 mars, një teatër që strehonte më shumë se një mijë civilë u bombardua në qytetin jugor të Ukrainës, shumë të kontestuar, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Fjala "fëmijë" ishte e shënuar qartë në tokë jashtë dhe ishte e dukshme nga ajri.

Image
Gratë shtatzëna u vranë dhe u plagosën nga bombardimet e një materniteti në Mariupol

Gratë shtatzëna ishin strehuar në teatrin e bombarduar

Për herë të parë, Sky News i është thënë gjithashtu se gratë shtatzëna që ishin shpëtuar nga një maternitet i bombarduar në Mariupol ishin zhvendosur në teatër për siguri.

Shtatë ditë më vonë edhe teatri u godit.

Diana Bergun, jetonte pranë teatrit, por u arratis nga qyteti para se të bombardohej.

“E di që kishte gra shtatzëna që i sollën nga materniteti në spitalin e tretë që u bombardua ditë më parë”, thotë ajo.

"I sollën në teatër sepse ishte një ndërtesë e madhe dhe këto gra shtatzëna me fëmijë i vendosën në dhomat e zhveshjes së aktorëve. Pikërisht në këtë pjesë u bombardua. Ata ishin në teatër, pikërisht në pikën ku u godit. Kjo është ajo që ne dimë."

Spitali numër tre në Mariupol ishte një spital për fëmijë dhe maternitet. Gazetarët ishin ende në qytet kur u godit nga një sulm ajror rus më 9 mars.

U shfaqën foto që tregonin gra të plagosura shtatzëna që përpiqeshin të shpëtonin për jetën e tyre. Sipas zonjës Berg, disa nga ato gra u dërguan më pas në teatër.

Deri më tani nuk kemi ditur se sa njerëz kanë humbur jetën në sulmin në teatër.

Të paktën 300 jetë të humbura

Këshilli Bashkiak i Mariupolit ka thënë se sipas dëshmitarëve okularë të paktën 300 persona kanë humbur jetën. Nuk është e qartë se sa të tjerë mund të jenë ende të varrosur këtu.

Image
Pamje e përgjithshme e mbetjeve të teatrit të dramës i cili u godit nga një bombë më 16 mars

Zonja Berg thotë se tani ka kaq shumë trupa në Mariupol, nuk po varrosen të gjithë dhe pjesët e trupit varen nga pemët. Ata që ende po e jetojnë këtë makth nuk kanë shumë mundësi të dëgjohen, përcjell Bota sot.

Por fotografi britanik Max Clarke së fundmi është larguar me imazhe të reja të realitetit që njerëzit po jetojnë.

“Shumë nga ato që po ndodhin në këtë anë të linjës së kontaktit janë të raportuara”, thotë zoti Clarke. "Është pothuajse përtej përshkrimit se sa i shkatërruar është ai qytet."

"Nuk ka asnjë ndërtesë të vetme që nuk është djegur ose e padëmtuar. Njerëzit janë thjesht të traumatizuar dhe të trullosur. Ata po jetojnë pa energji elektrike, ushqim ose ngrohje. Temperaturat janë rritur vetëm kohët e fundit, por ka qenë temperatura nën zero deri javën e kaluar."

Qyteti humbi pothuajse të gjithë energjinë javë më parë, nuk ka internet, praktikisht asnjë sinjal telefoni. Informacioni që rrjedh brenda dhe jashtë qytetit është pothuajse inekzistent.

Image
Një imazh satelitor tregon një pasqyrë të teatrit të Mariupol dhe zonës përreth. Foto: Maxar/Reuters

I bllokuar në ferr të gjallë

Njerëzit që kanë arritur të largohen nga Mariupol kanë thënë për Sky News se nuk e dinin nëse vendi ishte nën kontrollin rus apo jo derisa ata u arratisën, përcjell Bota sot.

Ai shtoi: "Trupat janë varrosur kryesisht tani, por ka ende disa. Sigurisht që mund të nuhasni ato që janë të paarritshme nga rrënojat. Ka qen që ushqehen me copa kockash njerëzore. Copa njerëzish. Ka varre të sapo gërmuara gjithandej."

"Ka automjete të djegura me mbetjet e djegura të shoferëve të tyre ende atje. Ne pamë një trup të nxirë kur u futëm brenda dhe të nesërmen i mungonin gjymtyrët dhe kishte mish të ndryshëm të kuq të ekspozuar sepse qentë e kishin ngrënë atë brenda natës. Është shumë djallëzore."

Skenat që ai përshkruan janë të paimagjinueshme.

Njerëzit e bllokuar në Mariupol nuk mund të flasin vetë tani - por ata kanë nevojë për shpëtim nga ky ferr i gjallë./BOTA SOT/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat