Mrekulli në Itali/ Gjenden 7 alpinistët e humbur pas rënies së akullnajës, fati i 5 italianëve ende mister

Evropë

Mrekulli në Itali/ Gjenden 7 alpinistët e humbur pas rënies së akullnajës, fati i 5 italianëve ende mister

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 17:46
Foto ilustrim

7 alpinistë, të cilit ishin të humbur pas shkëputjes së akullnajës në malet Marmolada, Itali, janë shpëtuar ditën e sotme, ndërsa 5 të tjerë vijojnë ende të jenë të humbur.

Mediat vendase raportojnë se dy ditë pas tragjedisë që la 7 të vdekur dhe 8 të plagosur, grupet e kërkim-shpëtimit arritën të nxirrnin fillimisht 4 prej alpinistëve, ndërsa krijuan kontakte më 3 të tjerët që gjendeshin poshtë masivëve me borë.Pas disa orësh përpjekje ata u nxorën mirë, ndërsa u nisën me helikopter drejt spitalit.

Autoritetet e cilësuan si një mrekulli shpëtimin e tyre, ndërsa vazhdojnë të shpresojnë për një tjetër mrekulli që do të çonte në shpëtimin e 5 alpinistëve që ende janë të humbur.

Aksidenti i frikshëm ndodhi pasditen e të dielës, ndërsa një akullnajë u shkëput, duke marrë para dhe grupin e alpinistëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat