​Ja si duan të ndihmohen qytetarët në Gjermani në luftën kundër inflacionit

Evropë

​Ja si duan të ndihmohen qytetarët në Gjermani në luftën kundër inflacionit

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 15:19
Ilustrim

Ministria e Financave e Gjermanisë planifikon të rrisë pragun e tatimit mbi të ardhurat dhe të rrisë lehtësisht përfitimet e fëmijëve në përgjigje të normës më të lartë të inflacionit në vend në dekada, njoftuan zyrtarët qeveritarë.

Shuma e të ardhurave pa taksa duhet të rritet në 10.632 euro duke filluar nga viti i ardhshëm, dhe më pas në 10.932 euro në vitin 2024, nga 10.347 euro aktuale.

Më tej, duhet të rritet kufiri i të ardhurave në të cilin aplikohet norma më e lartë tatimore, kështu që nga viti i ardhshëm të ardhurat vjetore prej 61.972 eurosh do të taksohen me shkallën më të lartë dhe në vitin 2024 do të jenë 63.515 euro. Norma më e lartë aktuale e ardhurat vjetore prej 58.597 euro e lart.

Zyrtarët njoftojnë gjithashtu se shtesa e fëmijëve për dy fëmijët e parë do të rritet me 8 euro, në 227 euro në muaj në vitin 2023.

Si rezultat i ndryshimeve të planifikuara tatimore, të ardhurat tatimore do të ulen me 10.12 miliardë euro vitin e ardhshëm dhe me 17.5 miliardë në vitin 2024.

Këto plane të ministrit gjerman të Financave, Christian Lindner, i partisë Demokratët e Lirë pro-biznesit, synojnë të ofrojnë lehtësim për familjet pasi inflacioni arriti në 8.5 për qind në korrik, i nxitur nga një rritje në çmimet e ushqimeve dhe energjisë.

Megjithatë, politikanët e koalicionit nga Partia e Gjelbër, si dhe partia e majtë Linka, i sulmuan menjëherë këto plane, duke pohuar se nga ato përfitojnë më së shumti të pasurit.

"Masat e lehtësimit të taksave me vlerë miliarda euro, nga të cilat fituesit më të lartë përfitojnë tre herë më shumë se ata me të ardhura të ulëta - kjo nuk është në përputhje me momentin," tha zëdhënësja për çështje financiare të të Gjelbërve për grupin e lajmeve RND.

Shoqata ombrellë gjermane për përkujdesje sociale, nga ana tjetër, bëri të ditur se përfitimi i fëmijëve duhet të rritet së paku 10 për qind ose 22 euro.

“Ata që duan vërtet të ndihmojnë familjet, nuk duhet të argëtohen me kikirikë!”, tha shoqata.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat